Światowy Dzień Backupu

31.03 obchodzimy Światowy Dzień Backupu i jest to dobra okazja by porozmawiać o bezpiecznych metodach przechowywania danych. Zamiast pisać o 3-2-1 postanowiliśmy skupić się na przybliżeniu czym jest LTO jako jeden z elementów sprawnego i bezpiecznego systemu backupowego.

Technologia LTO

Technologia LTO (ang. Linear Tape-Open) jest z nami od wielu lat, ale warto pamiętać, że wraz z rozwojem dyskowych rozwiązań backupowych wróżono jej „rychłą śmierć”. Rzeczywistość pokazała, że niezaprzeczalne zalety LTO (m.in. niski koszt per TB) pozwoliły na dalszy rozwój standardu, który cechuje się trwałością przechowywania danych i gwarancją kompatybilności między poszczególnymi wersjami. Do LTO-7 była możliwość odczytu taśm do dwóch generacji wstecz, przy jednoczesnym zapisie do jednej generacji wstecz. Od LTO-8 mówimy już tylko o odczycie i zapisie dla jednej generacji wstecz. Na początku bieżącego roku pojawia się w sprzedaży 9-ta generacja LTO.

Kluczowe funkcjonalność LTO

1. Kompresja – umożliwia sprzętowe „upakowanie” danych i osiągnięcie większej efektywnie pojemności dla pojedynczej taśmy. Każda generacja na swój współczynnik kompresji. Dostępna od LTO-1.
2. WORM (ang. write once read many) – zabezpiecza przed nadpisaniem czy usunięciem danych zapisanych na taśmie. Dostępne od LTO-3 z wykluczeniem taśm Type M.
3. Szyfrowanie – zabezpiecza przed nieupoważnionym odczytem danych w przypadku np. kradzieży taśmy. Dostępne od LTO-4.

Dwie ostatnie technologie pozwalają na bezpieczne przechowywanie danych i zabezpieczają przed nieuprawnionymi operacjami na nich. To bardzo ważne w dobie powszechnych ataków typu ransomware czy konieczności realizacji założeń RODO. 

Zastosowanie taśm LTO? 

1. Druga/trzecia kopia zapasowa (backup) z możliwością wyniesienia poza siedzibę i np. zamknięcia w sejfie, ognioodpornym, zlokalizowanym w strzeżonym budynku itd. 🙂 
2. Archiwum długoterminowe dla wymaganych ustawowo danych np. dane medyczne czy finansowe. 

Wersja generacjiPojemność natywnaPojemność po kompresji
LTO – 62,5 TB6,25 TB
LTO – 76 TB15 TB
Type M (M8)9 TB22,5 TB
LTO – 812 TB30 TB
LTO – 918 TB45 TB
Specyfika wybranych generacji taśm.

Napędy LTO możemy stosować m.in. w bibliotekach taśmowych HPE MSL 3040 i MSL 6480. Oba rozwiązania są skalowalne i pozwalają na zautomatyzowane długoterminowe przechowywanie danych. Dzięki skalowalności możliwe jest rozpoczęcie inwestycji od podstawowego modelu z jednym napędem i rozbudowywanie go w przyszłości w ramach potrzeb. Dodatkowo oba urządzenia wspierają partycjonowanie dzięki czemu możliwe jest podzielenie biblioteki w zależności od zastosowania pomiędzy poszczególne systemy. 

Podziel się swoją opinią