31
sierpień

Świat, w którym IT jest konsumowane jako usługa – podobnie jak ma to miejsce w przypadku prądu czy wody – nie jest już jedynie wizją przyszłości. Materializuje się właśnie na naszych oczach. Coraz więcej firm zamiast kupować infrastrukturę, decyduje się na korzystanie z niej jako usługi. Biznes nie chce przenosić wszystkich swoich zasobów do chmury publicznej, ale chce, żeby IT, z którego korzysta, działało w podobny sposób: ma być zwinne, tanie, dostępne i spójne.

To właśnie kryje się za ogromnym sukcesem oferty HPE GreenLake, czyli elastycznego modelu dostarczania IT jako usługi, w którym usługi świadczone są w taki sam sposób niezależnie od wybranego środowiska – na brzegu sieci, we własnym centrum danych czy w chmurze.

GreenLake to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się biznesów HPE. Wartość zawartych z klientami kontraktów przekroczyła już ponad 4 mld USD, a firma chwali się, że ma blisko 850 klientów na całym świecie. Kim są Ci klienci?

Jednym z nich jest duński Danfoss, specjalizujący się w energooszczędnych technologiach. Firma projektuje i produkuje rozwiązania inżynieryjne, które mają ułatwiać zrównoważony rozwój w skali globalnej. W tym celu podejmuje coraz bardziej śmiałe projekty cyfrowej transformacji. W ramach jednego z nich wdrożyła jako usługę SAP HANA – platformę przetwarzania danych in-memory. Koszty infrastruktury, która ją obsługuje, rozliczane są w modelu pay-per-use z wykorzystaniem usługi HPE GreenLake Flex Capacity, która umożliwia ścisłe powiązanie wydatków na IT z faktyczną konsumpcją. To nie tylko cyfrowa, ale po prostu sprytna transformacja.

Więcej na temat digitalizacji Danfoss i wykorzystania GreenLake można dowiedzieć się tutaj

Inny przykład to jeden z największych rosyjskich operatorów telekomunikacyjnych Mastertel, który postawił na GreenLake, chcąc zapewnić sobie większą elastyczność i skalowalność, podniesienie wydajności IT oraz optymalizację kosztów. Firma świadczy swoim klientom m.in. usługi chmurowe. Jednym z kluczowych wymagań tego biznesu jest bardzo szybkie uruchamianie zasobów dla nowych klientów, a to z kolei oznacza również konieczność błyskawicznego skalowania własnych zasobów.

Więcej na temat wykorzystania GreenLake przez Mastertel można dowiedzieć się tutaj

Mastertel nie jest zresztą pierwszą firmą, która postanowiła wykorzystać GreenLake jako fundament dla świadczenia usług własnym klientom. Nieco wcześniej wpadły na to Accenture i CapGemini. Pierwsza z nich we współpracy z HPE i przy wykorzystaniu GreenLake, uruchomiła w ubiegłym roku Accenture Hybrid Cloud, czyli kompleksowe, prekonfigurowane a przy tym w znacznym stopniu zautomatyzowane usługi chmury hybrydowej. Klienci wybierają z oferty środowisko, jakie ich interesuje np. bazę danych Oracle, system SAP, środowisko wirtualne czy kontenerowe i po krótkiej chwili mogą już z niego korzystać.

Więcej na temat Accenture Hybrid Cloud można dowiedzieć się tutaj

Natomiast CapGemini przy pomocy GreenLake Flex Capacity uruchomiło przy minimalnej inwestycji błyskawicznie skalowalne centrum danych. Była to odpowiedź na żądania klientów dotyczące opłat za usługi, których wysokość powiązana jest ściśle z ich faktyczną konsumpcją. Teraz jeśli zachodzi potrzeba powiększenia zasobów centrów danych, firma potrzebuje zaledwie kilku godzin zamiast kilku tygodni.

Więcej na temat wykorzystania GreenLake przez CapGemini można dowiedzieć się tutaj

Wreszcie warto wspomnieć o Western Canada Lottery Corporation, jednej z największych kanadyjskich loterii. Podejmując decyzję o modernizacji IT firma wybrała właśnie GreenLake. Dlaczego? Zadecydowała potrzeba standaryzacji, konieczność ograniczenia kosztów i zwiększania wydajności kluczowych aplikacji. Połączenie starzejącej się infrastruktury i niedoborów kadrowych było na dłuższą metę nie do zaakceptowania. „Możliwość płacenia tylko za to, czego używamy, a przy tym elastyczność i możliwość szybkiego dodawania zasobów obliczeniowych w odpowiedzi na przyszłe potrzeby starych i nowych aplikacji ma krytyczne znaczenie dla naszego sukcesu” – przekonuje Nicholas Douville, odpowiedzialny w Western Canada Lottery Corporation za infrastrukturę. A to wszystko przy zachowaniu swobody wyboru platformy najlepiej dopasowanej do danego obciążenia.

Więcej na temat wykorzystania GreenLake przez Western Canada Lottery Corporation można dowiedzieć się tutaj

Zachęcamy do bliższego przyjrzenia się powyższym przykładom, a jeśli macie jakieś pytania, wątpliwości albo wnioski, zapraszamy na spotkanie i dyskusję online poświęconą właśnie HPE GreenLake, które organizujemy pod koniec września. Zapraszamy!

Ostatnie wpisy na blogu
18
wrzesień
Szkolimy się …